The cart is empty
+90 (312) 426 1450

Kulak Burun Boğaz

BURUN KEMİĞİ EĞRİLİĞİ (SEPTUM DEVİASYONU)

Op. Dr. Sait Yücel Burun içinde bulunan ve her iki burun deliğini ayıran bölmeye septum denir. Bu bölmenin ön kısmını kıkırdak, arka kısmını kemik doku oluşturmaktadır. Kıkırdak ve/veya kemiklerin pasajın bir tarafına doğru yer değiştirmesine septum deviasyonu denir. Genellikle travmaya bağlıdır. Eğikliğin olduğu tarafın karşısında konka adı verilen ve havayı ısıtıp nemlendirme fonksiyonu olan yapıda da büyüme gözlenir.

Septum DeviasyonuHastalarda tek veya çift taraflı burunda tıkanma, genellikle tek taraflı olan burunda akıntı, burun kanaması, sık tekrarlayan sinüzit atakları, baş ağrısı, tedaviye cevap vermeyen genizde akıntı, horlama, uykuda nefes durması gibi şikayetlere yol açar.

Yaşam kalitesini önemli oranda düşüren bir hastalıktır. Dikkat dağınıklığı ve performans kaybına yol açar. Hastalığın yol açtığı ilave sağlık sorunları da ayrıca önemlidir.

Burun yerine ağız solunumu yapılmak zorunda kalındığında burun fonksiyonları olan havanın ısıtılması, nemlendirilmesi ve temizlenme fonksiyonları devre dışı kalır. Solunan hava direk akciğerlere iner. Deviasyon koku alma ve dolayısı ile tat alma duyusunu olumsuz etkiler. Horlamaya bağlı gün boyunca yorgunluk ve aşırı uyku hali ortaya çıkar. Ağız kokusu, ağız kuruluğu, diş hastalıkları ayrıca hastanın hayatını olumsuz etkiler.

Genel yorgunluk haline bağlı olarak, aşırı kilo alma, okulda başarısızlık, hayattan zevk alamama hastaların çoğunda vardır. Hafif deviasyonu olan vakaların veya deviasyonu olan ancak yakınmaları olmayan hastaların tedavisi gerekmez. Tedavi cerrahidir.

Ameliyat çoğunlukla genel anestezi altında yapılmakla birlikte lokal anestezi ile de yapılabilir. Ameliyat burun deliklerinden girilerek yapılır. Dışardan iz olmaz. Yüz ve göz kapaklarında şişlik meydana gelmez. Ameliyat sonrası klasik tampon uygulanmamaktadır. Nadiren destek amaçlı silikon tampon kullanılmakta ve bir gün sonra çıkarılmaktadır.